VİZE İŞLEMLERİ

Bosna Hersek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına giriş vizesi uygulamıyor. Ancak, T.C vatandaşları Bosna Hersek`e eğitim amaçlı geldiklerinde Bosna Hersek’te “Öğrenci Oturma İzni” edinme zorunluluğu vardır. Bu zorunluğu yerine getirmeyen yabancı uyruklu öğrenciler, yabancılar şubesi tarafından tespit edildikleri zaman Bosna Hersek’ten sınır dışı edilir, ülkeye 1 yıl ila 5 yıl süreyle giriş yasağı konulur ve bu öğrencilere para cezası uygulanır.

OTURMA İZNİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN İŞLEMLER ÜNİVERSİTEMİZ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

PASAPORT SÜRESİ ve OTURUM İZNİ

Bosna Hersek’te oturma izinleri normal şartlarda bir (1) eğitim yılı olarak düzenlenir. Ancak pasaport süresi 2 yıldan az olanlar için alınan oturma izni süresi, pasaportun kullanım süresinden üç ay öncesine kadar düzenlenmektedir. Dolasıyla oturma izni için başvuru yapılırken pasaport süresinin asgari iki yıl olması zorunludur. Kısacası oturma izni başvurusunda bulunmadan önce pasaport süresinin kontrol edilmesi ve eğer pasaport süresi iki yıldan az ise pasaportun süresinin uzatılması gerekmektedir.

SCHSA olarak 10 yıllık pasaport tavsiye ediyoruz.

Bosna Hersek’te daha önce oturum izniniz var ise işlemlerinizin sağlıklı ilerlemesi için önünüzde 2 seçenek görülür;

Oturum izniniz bitmeden en geç 15 gün önce başvurabilecek şekilde Bosna Hersek’e gelmeniz,

Oturum izninin bittikten sonraki herhangi bir takvim gününde Bosna Hersek’e giriş yapmanızdır.

*Yukarıdaki 2 seçenek yeni kayıt yaptıran öğrenciler için önem teşkil etmez. Pasaporta oturma izni işlenmesiyle beraber öğrenciye “Kesin Karar Belgesi” (Rjesenje) verilmektedir. Bu belge her yıl tekrar oturma izni alırken gerekecektir.

ÖNEMLİ NOT

Bosna-Hersek'te geçerli oturma izni olmayan yabancı uyruklu öğrenciler Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde ders kaydı yapamazlar, final sınavlarına giremezler.

Bosna Hersek’te yaşayacak olan tüm yabancı uyruklu öğrenciler, ülkeye giriş yaptıkları andan itibaren;

24 saat içerisinde “Beyaz Kart” başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

Ülkeye girişlerinden sonra 75 gün içinde oturma izni için gerekli evrakları yabancılar şubesine teslim etmek zorundadırlar .

 

ÖZET OLARAK; 

Oturma izni başvurusunda bulunmadan önce pasaport süresinin kontrol edilmesi ve eğer pasaport süresi iki yıldan az ise pasaportun süresinin uzatılması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı oturma izni süresi kısa verilen öğrencilerin, oturma izninin bittiği son gün Bosna Hersek dışına çıkmalıdır. Aksi takdirde illegal duruma düşecektir.

Tüm bu bilgiler ve detayları sizlere İstanbul Ofisimiz de kayıt esnasında verilmiş ve sözleşmenizde yer almaktadır. Yine, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Vize Departmanından oturma izni el kitabını ücretsiz edinebilir bilgi alabilirsiniz. Sorumluluklarınızı yerine getirmediğiniz takdirde oluşabilecek mağduriyetinizden, bizzat sorumlu olacağınızı hatırlatırız.

 

Özel Öğrenci Statüsü

Özel Öğrenci Statüsü alan öğrenciler pasaport geçerlilik sürelerini, harç ödemeden iki yıl uzatabilirler.

Erkek öğrenciler ise askerlik tecili yaptırabilmesi için özel öğrenci statüsü almaları gerekir. Aksi takdirde askerlik tecili işlemlerini yaptıramazlar.

Özel Öğrenci Statüsü Bosna Hersek’teki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na başvurularak alınır. Evrakları konsolosluğa teslim ettikten sonra 1 ay ile 6 ay arasında Özel Öğrenci Statüsü Belgesi posta aracılığıyla elinize ulaştırılır. Öğrenci Statüsü’nün süreç takibi Konsolosluktan yapılmaktadır.