Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği

  • Akademik Derece: Lisans derecesinde bilgisayar mühendisi
  • Eğitim Dili: İngilizce
  • Eğitim Süresi:   4 yıl (8 yarıyıl)
  • https://cs.ius.edu.ba

Bilgisayar bilimi gerçek ve soyut bilgisayar ekipmanları ışığında bilgi ve algoritma çalışmalarıyla ilgilenir. Bilgisayar bilimcileri, bilginin saklanması ve gösterilmesi; giriş, görüntüleme, yönetme ve dönüştürme algoritmaları; çeşitli program dilleriyle algoritmaların anlatımı ve algoritmaları düzenleyen donanım ve yazılım işlemcileri gibi konularla ilgilenir.

Bu çalışmalar, bilgisayar yazılım sistemlerinde (işletim sistemleri ve derleyiciler), uygulama alanlarında (yapay zekâ, teknik çizim ve biyolojik verilerin bilgisayara aktarılması) ve bilgisayar araştırmalarının teorik yönü, algoritmalar ve veriler gibi çeşitli alanlarda pratik gelişmelere öncülük eder.

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar yazılım ve donanım sistemlerinin pratik uygulama ve tasarımı kullanılarak, teknolojik, ekonomik ve sosyal problemlerin çözümünü amaçlayan bir bilimdir. Bilgisayar mühendisleri problemleri analiz eder ve çözüm için en uygun yolları bulmaya çalışır.

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümünden mezun olanlar; modern bilişim sistemlerinin donanım ve yazılım açılarından tasarımı ve uygulanması, bilgisayar bilimi ve mühendisliğini endüstri ve işletmecilik alanında kullanabilme, matematik, temel bilimler, mühendislik ve bilgisayar bilimleri konularında gelişmeleri izleyecek düzeyde bilgi edinme gibi yetenekleri kazanmış olacaklardır.

İş imkanları

Başta yazılım olmak üzere, bilişim sektörünün hızla geliştiği çağımızda, bilgisayar mühendisi açığı da hiçbir zaman kapanmamaktadır. Bu sebeple Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, hemen hemen bütün özel ve resmi kurumlarda iş bulabilme imkânına sahiptir. Network sistemleri, sistem güvenliği, bilgi yönetim sistemleri, ağ, sistem ve veri tabanı yöneticiliği, mezunlarımızın yapabileceği iş kollarından sadece birkaçıdır.