IUS'TA YAŞAM

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Sosyal, Kültürel, Sağlık ve Spor Daire Başkanlığı (SACHS) öğrencilerin sosyal ve kültürel alandaki ilgi ve istekleri doğrultusunda faaliyet göstermektedir. Çeşitli sportif faaliyetler (rafting, paintball, trekking-doğa yürüyüşü, kayak, futbol turnuvaları, masa tenisi turnuvaları vb.), Bosna’nın tarihi ve doğal güzelliklerine ve komşu ülkelere geziler düzenlenmektedir. Festivaller, yarışmalar ve Bosna’daki ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal duyarlılık projeleri organize edilmektedir. Öğrencilerin kişisel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla akademik ve kültürel alanda çeşitli katılımcılardan oluşan konferanslar, söyleyişler ve sunumlar yapılmaktadır.

Öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif alanda yaptıkları projeler de desteklenmektedir. Üniversite bünyesinde her yıl öğrencilere yönelik çok sayıda sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bunların arasında çeşitli sanatçıların konserleri, yurt içi ve yurt dışı farklı noktalara geziler, konferanslar, seminerler, bahar şenlikleri, üniversite ziyaretleri, çeşitli dallarda yarışmalar ve kermesler bulunmaktadır.

Öğrencilerin sağlık problemlerinin çözümü sürecinde danışmanlık ve Boşnak’ça dil desteği verilmektedir. Ayrıca SACHS bünyesinde bir sağlık birimi bulunmaktadır. Bu birim altında mesai saatlerinde bir doktor ve bir de hemşire görev yapmaktadır.

Öğrenci Kulüpleri

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi öğrencilerini kültür, sanat ve spor alanlarında da desteklemektedir. Bu anlamda öğrencilerinin yeteneklerini geliştirebilecekleri ve yeni yetenekler kazanabilecekleri pek çok kulübün kurulmasına öncülük etmekte, çeşitli imkânlar sağlamaktadır. IUS, bu kulüplere etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri mekânları ve ihtiyaç duyulduğunda gerekli olan teknik ve idari desteği sunmaktadır.

Üniversitemizdeki öğrenci kulüpleri, öğrencilerimizin ilgi alanları doğrultusunda onlardan gelen istek ve talepler karşısında, onların kendi örgütlenmeleri sonucu kurulmuştur. Kulüplerin bazıları iş hayatına hazırlık amacını taşırken bazıları da hobiler ve sanat üzerinedir.

 

Öğrenci Kulüplerimiz

Yesevi Otağı Club

Serenity Club

Automation & Robotics Club

Intercultural Communication Club

African Students Association

Performance Club

Trekking Club/ Pohiti Polahko (IUS TREK)

Entrepreneurship Club of IUS

EMSA - European Muslim Students Association

Palestinian Culture Club

IUS Basketball Club

Electro-Energetics Club

IUSPA (IUS Psychology Association)

Architecture Student Assembly

Club of Intellectual Activities

IUS Yeşilay (Green Crescent) Club

Protecting Animal Wellness and Nature (PAW-N)

CASES Club (Culture, Art, Sport, Education, Social)

Young Volunteers Club

IUS Radio

Association of Political Science Students

IUS Cycling Club

HOPE (Help One Person Everyday)